საზოგადოებრივი ჩართულობა როგორც კარგი მმართველობის ნაწილი -  2009-12-30
2009 წლის 8–18 áƒ“ეკემბერს  პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით პოლონეთში გაიმართა პროექტის "კონსულტატივის დანერგვა პოლონეთში" მორიგი ეტაპი, რომელიც ხორციელდება ევროპის ეკონომიკური სივრცის ფინანსური მექანიზმების და ნორვეგიის 2004–2009 წლების ფინანსური მექანიზმების არასამთავრობო ორგანიზაციებისათვის ფონდის დახმარების სახსრების ფარგლებში. პროექტს ახორციელებს პოლონეთში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაცია ეკონომიკური განათლების ფონდის REGNET ქსელი და პარტნიორი საქართველოში – ეფექტიანი მმართველობის სისტემის და ტერიტორიული მოწყობის რეფორმების ცენტრი ( www.cegstar.ge ).
შეხვედრაზე საქართველოს  წარმოადგენდა 10 რეგიონი (ყოველი რეგიონიდან თითო მონაწილე: ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების, გუბერნიების და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები), აჭარის რეგიონს,  არასამთავრობო ორგანიზაცია ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირი "ინტელექტის" თანამშრომელი - მაია ჩხაიძე წარმოადგენდა.
პროექტი "კონსულტატივა" მოიცავდა  პრაქტიკულ და სალექციო კურსს, რომლის მთავარი მიზანი იყო "საზოგადოებრივი ჩართულობა როგორც კარგი მმართველობის ნაწილი" – დანერგვა, დაძაბულ სიტუაციაში კონსესუსის მიღწევის პრაქტიკული მეთოდების შესწავლა, აგრეთვე მათი გამოყენება საზოგადოებრივი კონფლიქტის, ინტერესთა კონფლიქტის და სხვა მსგავს სიტუაციაში.
საქართველოს წარმომადგენლობა ეწვია პოლონეთის 3 მუნიციპალიტეტს: გოსტინის, ჩარნკოვის და პოზნანის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს, გაეცნო კანონმებლობას თვითმმართველობის შესახებ, თვითმმართველობის ორგანოების აპარატებისა და ბიუჯეტის სტრუქტურებს. ქართულმა წარმომადგენლობამ იხილა  აგრეთვე ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მიერ განხორციელებული პროექტები და ინვესტიციები (ფაბრიკა–ქარხნები, წყლის სიტემის გამწმენდი ნაგებობები, ახალგაზრდული და სპორტული კომპლექსები, მუნიციპალური სასაფლაოები და ა.შ).
ტრენინგის დასასრულს მასპინძლებმა და სტუმრებმა ერთმანეთს სამახსოვრო საჩუქერები გადასცა. ქართველ მონაწილეთა სერტიფიკატებით დაჯიდლდოვება თბილისში 28–29 დეკემბერს გაიმართა.

Social Participation Part of Good Governance -  2009-12-30
December 8-18.2009 in Poland by support of The Ministry of Foreign Affairs of Poland held following stage of the project "Konsultativa in Poland", which is implemented by financial mechanisms of European Space and financial mechanisms of Norway 2004-2009 NGO supporting frame. The project is implemented by active NGO Foundation for Economic Education REGNET and partner in Georgia-Center for Effective Governance System and Territorial Arrangement Reform ( www.cegstar.ge ).
Georgia was presented by 10 participants (one from per region): local self-governance bodies, local governors and NGO representatives. Region of Adjara was presented by cooperator of Young Scientists Union "Intellect" – Maia Chkhaidze.
Project "Konsultativa" covered practical and study course, which main purpose was to set "Social Participation Part of Good Governance", study practical methods of consensus in tensed situation and use in social conflicts, conflicts of interests’ and other similar cases.
Georgian delegation visited 3 municipalities of Poland-Gostyn, Czarnkow and Poznan local self-governance bodies. Produced with legislation about self-governance, Structures of local-self governance office and budget. Georgian delegation also visited projects and investments implemented by self-governance bodies (Factors, Water Filtering Systems, Youth and sport complexes, municipal cemetery etc).
At the end of training host and guest gifted memorable presents to each other. Certificate award of training participants conducted in 28-29 December in Tbilisi.