მაჟორიტარობის კანდიდატებმა "კარგი მმართველობის დეკლარაციას" ხელი მოაწერეს -  2010-05-28
ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირმა "ინტელექტი" პროექტის "ჩვენი არჩევანი – რეალური თვითმმართველობა" ფარგლებში "კარგი მმართველობის დეკლარაცია" შეიმუშავა.
არჩევნებამდე ორი დღით ადრე, 28 მაისს აჭარის ხუთ მუნიციპალიტეტში (ხულო, შუახევი, ქედა, ხელვაჩაური, ქობულეთი) "ინტელექტის" წარმომადგენლები საკრებულოს მაჟორიტარობის კანდიდატებს შეხვდნენ და "კარგი მმართველობის დეკლარაცია" წარუდგინეს. საკრებულოში მოსვლის მსურველებმა დეკლარაცია მოიწონეს და მას საჯაროდ ხელი მოაწერეს. "დეკლარაციის" პრინციპებს მხარს ვუჭერთ. დარწმუნებული ვარ, რომ  კანდიდატები, რომლებმაც ხელი მოაწერეს დეკლარაციას და რომლებიც "ალიანსი საქართველოსთვის" მაჟორიტარები  არიან, საკრებულოში მოსვლის შემთხვევაში გაითვალისწინებენ ამ პრინციპებს. – განაცხადა "ალიანსი საქართველოსთვის" მაჟორიტარობის კანდიდატმა ივერი გუგუნავამ.
"კარგი მმართველობის დეკლარაციის" თანახმად საკრებულოს წევრი იღებს ვალდებულებას უზრუნველყოს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის საჯაროობა; ჩამოაყალიბოს მოსახლეობის მომსახურების ეფექტური სისტემები; ხელი შეუწყოს გადაწყვეტილების მიღების პროცესებში მოსახლეობის ჩართულობის ხარისხის ზრდას; ბიუჯეტის ფორმირების, დამტკიცების, განკარგვის პროცესები იყოს მაქსიმალურად გამჭვირვალე და ეფუძნებოდეს მოსახლეობის რეალურ მოთხოვნებსა და საჭიროებებს; ხელი შეუწყოს მუნიციპალიტეტის ეკონომიკურ განვითარებას, ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესებას, მოსახლეობის კეთილდღეობის ზრდას.
"კარგი მმართველობის დეკლარაციას" ხელი შესაბამის ოლქებში არჩევნებში მონაწილე ყველა პარტიის საკრებულოს მაჟორიტარობის კანდიდატმა მოაწერა.
პროექტი "ჩვენი არჩევანი – რეალური თვითმმართველობა" დეკლარაციაზე ხელის მოწერით არ სრულდება. "ინტელექტი" თვალს მიადევნებს, თუ როგორ განვითარდება მოვლენები და რამდენად გაამართლებს ახლად არჩეულ ადგილობრივ თვითმმართველობებში "კარგი მმართველობის დეკლარაცია".

Under the ongoing project "Our Choice – the Real Self-Governance" The Young Scientists Union "Intellect" collaborated "The Declaration of Good Governance".
On May 28, two days earlier than the elections day, the members of the union met the candidates for majority in five Adjarian region municipalities (Khulo, Shuakhevi, Keda, Khelvachauri, Kobuleti) and represented "The Declaration of Good Governance" to them. The members of Sakrebulo approved and signed the declaration optionally. "We approve the principles of the declaration. I am sure that the majority candidates of the party "Alliance", those who have signed the declaration will take into their consideration all these principles in the case they come to Sakrebulo"- stated Iveri Gugunava, the majority candidate for the political party "Alliance".
According to "The Declaration of Good Governance" the members of Sakrebulo take responsibility of maintaining the activities of the local self government transparent, of establishing the high quality public service systems, of supporting the involvement of the local residents into the processes of making decisions, of forming the budget on the basis of the public demands, of supporting the economical development of the municipality and improving the business environment, of insuring the wellbeing of the local residents. "The Declaration of Good Governance" was signed by all the party members running for the elections of the local self government.
The process of signing "The Declaration of Good Governance" is not the last step of the ongoing project; the union will monitor the effectiveness of the above mentioned document.