ქედაში გამარჯვებული ფერმერები გამოვლინდა -  2010-06-21
19 ივნისს ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირმა "ინტელექტი" ქედის მუნიციპალიტეტში პროექტის "ახალი სასოფლო–სამეურნეო ტექნოლოგიები აჭარის მაღალმთიანეთში" ფარგლებში გამარჯვებული ფერმერები შეარჩია.
ფინანსური და შრომითი თანამონაწილეობა, მსხვილფეხა პირუტყვის არსებობა (მინიმუმ 6) ნაკელის საწყისი მარაგი (მინიმუმ 4 ტონა), მიმღები ოჯახების მზაობა, მიღებული გამოცდილების გავრცელების ვალდებულების აღება,  წარმოდგენილი ბიზნეს-გეგმა, გამოცდილება ბიზნესსა და სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობაში – ეს ის ძირითადი კრიტერიუმებია, რომელთა მიხედვით "ინტელექტმა" ქედის მუნიციპალიტეტში 4 ოჯახი შეარჩია
დაბა ქედის თემის, სოფელ კორმოხეთის მკვიდრს – ზვიად ფარტენაძეს, მერისის თემის სოფელ მერისში მცხოვრებ ჯემალ შარაძეს, ცხმორისის თემის სოფელ კოკოტაურის მკვიდრს – მიხეილ ბერიძეს და პირველი მაისის თემის სოფელ კოლოტაურში მცხოვრებ რუსლან გოგუაძეს კავშირი "ინტელექტი" პრაქტიკულად მოქმედ სასათბურე მეურნეობას და ბიო გასზის მისაღებ დანადგარს აუშენებს, რომლის საშუალებითაც მათ  შეეძლებათ აითვისონ მცირედანახარჯიანი, ეკოლოგიურად სუფთა და ეფექტური ბიოგაზის მიღების ტექნოლოგიები სათბურების გათბობისა და საყოფაცხოვრებო დანიშნულებისათვის, აწარმოონ ბოსტნეული კულტურის მოყვანა მთელი წლის განმავლობაში.

Under the ongoing project 'The new agricultural technologies in Adjara highlands" the Young Scientists Union "Intellect" has selected the farmers in June 19.
4 families have been selected according to the following criteria: financial and labor participation, the initial resource of cattle (minimal 6), the initial resource of fertilizer (minimal 4 tones), the readiness of the receiver family, ability of elaboration of the business-plan, experience in business activity, experience in agricultural activity.
Zviad Fartenadze from Kormokhedi village, Daba Keda community, Jemal Sharadze from Merisi village, Merisi community, Mikheil Beridze from Kokotauri village, Tskhmorisi community and Ruslan Goguadze from Kolotauri village, First May community are the families’ members who will be built the operating Greenhouse and Bio gas installments by the Young Scientists Union "Intellect", due to which the families will be able to use ecologically pure and effective technologies. The Project is granted by the US Embassy.