პროექტი „თანამედროვე სასოფლო–სამეურნეო ტექნოლოგიები აჭარის მაღალმთიანეთში“დასრულდა -  2010-12-20
დასრულდა პროექტი "თანამედროვე სასოფლო–სამეურნეო ტექნოლოგიები აჭარის მაღალმთიანეთში" რომელსაც ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირი "ინტელექტი" გასული წლის სექტემბრიდან ახორციელებდა.
პროექტის ფარგლებში ქედის მუნიციპალიტეტში 4 ფერმერს (დაბა ქედის თემის, სოფელ კორმოხეთის მკვიდრს – ზვიად ფარტენაძეს, მერისის თემის სოფელ მერისში მცხოვრებ ჯემალ შარაძეს, ცხმორისის თემის სოფელ კოკოტაურის მკვიდრს – მიხეილ ბერიძეს და პირველი მაისის თემის სოფელ კოლოტაურში მცხოვრებ რუსლან გოგუაძეს) "ინტელექტმა" პრაქტიკულად მოქმედი სასათბურე მეურნეობა და ბიო გაზის მისაღები დანადგარი აუშენა, რომლის საშუალებითაც ფერმერებს  შეუძლიათ აითვისონ მცირედანახარჯიანი, ეკოლოგიურად სუფთა და ეფექტური ბიოგაზის მიღების ტექნოლოგიები სათბურების გათბობისა და საყოფაცხოვრებო დანიშნულებისათვის, აწარმოონ ბოსტნეული კულტურის მოყვანა მთელი წლის განმავლობაში.
ზემოხსენებული პროექტის იდეა ახლაგაზრდა მეცნიერთა კავშირს "ინტელექტი" წლების განმავლობაში ჰქონდა – "ვფიქრობდით რა პროექტი უნდა განხორციელებულიყო იმისათვის, რომ სტიმული მიგვეცა თემების ეკონომიკური წინსვლისათვის. რადგან ქედის მუნიციპალიტეტში არსებობს ბოსტნეული კულტურების მოყვანის დიდი ხნის ტრადიცია და გამოცდილება, სწორედ ამიტომ გადავწყვიტეთ ხელი შეგვეწყო სასათბურე მეურნეობის განვითარებისათვის, რომელსაც ზამთრის პირობებში სჭირდება გათბობა. სასათბურე მეურნეობების პარარელურად ავაშენეთ ბიოგაზის მიმღები  დანადგარი, რომლის საშუალებით ზამთრის პირობებში უზრუნველყოფილი იქნებოდა სათბურების გათბობა, ხოლო ზაფხულში დანადგარის საშუალებით მიღებული გაზი გამოყენებული იქნებოდა საყოფაცხოვრებო დანიშნულებით." – აღნიშნავს პროექტის დირექტორი და ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირ „ინტელექტის“ გამგეობის თავმჯდომარე ლევან გობაძე.
ზემოაღნიშნული პროექტის ერთ–ერთი ბენეფიციარი, მერისის თემის სოფელ მერისში მცხოვრები ჯემალ შარაძე კმაყოფილია, რომ იმ ოთხ ოჯახს შორის მოხდა, რომლებიც ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირმა პროექტის ფარგლებში მიმღებ ოჯახებად შეარჩია. მასთან სათბური უკვე ამოქმედდა ამჟამად კარტოფილი დარგო, რომლისგან მოსავალს თებერვლისთვის ელოდება, შემდეგ კიტრისა და პომიდვრის წარმოება აქვს დაგეგმილი. "ჩვენთან აშენებული დანადგარი მარტივი კონსტრუქციისა და ნებისმიერ ოჯახს, რომელსაც ჰყავს 5–6 პირუტყვი შეუძლია მსგავსის აშენება, მე პირადად ჩემს გამოცდილებას აუცილებლად გავუზიარებ თანასოფლელებს, რაც უფრო მეტი ადამიანი შეძლებს სათბურების და ბიოგაზის მიმღები დანადგარების აშენებას მით უფრო მეტი ეკოლოგიურად სუფთა პროდუქცია მიეწოდება მოსახლეობას, რაც ჩვენს შემოსავლებზეც აისახება" – აცხადებს ჯემალ  შარაძე.

The project "The modern Agricultural Technologies at Mountainous Part of Adjara" is completed which was implemented by The Young Scientists Union "Intellect" from the September of last year.
In the limits of the project in Keda municipality the valid greenhouses and biogas receiving devices were built for 4 farmers (Zviad Partenadze – the resident of village Kormokheti of community of Keda borough, Jemal Sharadze – the resident of village Merisi of Merisi community, Mikheil Beridze – the resident of village Kokotauri of Tskhmorisi community, and Ruslan Goguadze – the resident of village Kolotauri of Pirveli Maisi community) by "Intellect" with the help of which farmers are given the possibilities to inculcate ecologically pure and effective technologies having small-expenses of receiving effective biogas, for heating of greenhousesand every-day life, to produce vegetables during the whole year.
The Young Scientists Union "Intellect" has always got the idea of the abovementioned project – "we were thinking what project should be realized for encouraging economical progress of communities. As in Keda municipality there is the vegetable-growing long-standing tradition and experience, we have decided to support the development of greenhouses which needs heating in winter conditions. At the same time we have built up the biogas receiving device with the help of which in winter conditions the heating of greenhouses could be provided and in summer the gas received from the equipment could be used for every-day life" - states the project director and the chairman of Young Scientists Union "Intellect"- Levan Gobadze. One of the beneficiaries of the mentioned project Jemal Sharadze – the resident of village Merisi of Merisi Community, is satisfied with the fact that he is among the four families which were chosen as host families by Young Scientists Union "Intellect". The greenhouse came into force to him, now he has planted potato and is waiting for the harvest in February, than he is going to plant cucumber and tomato. "The device constructed at us is of a simple construction and every family having 5-6 animals can built up it, I am going to share my experience with my country-men and countrywomen. The more people are able to build greenhouses and biogas receiving device the more ecologically pure production will be provided for the population what will be reflected on our income – states Jemal Sharadze".