მუნიციპალიტეტებში საზოგადოების აზრის გამოკითხვა დასრულდა -  2011-02-21
ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირმა "ინტელექტი" პროექტის "ადგილობრივი თვითმმართველობების შესაძლებლობების გაძლიერება გრძელვადიანი მდგრადი განვითარებისათვის აჭარის რეგიონში" ფარგლებში აჭარის ხუთი მუნიციპალიტეტის მოსახლეობის სოციოლოგიური კვლევა დაასრულა, რომელიც სოციალურ–ეკონომიკური განვითარების სტრატეგიული გეგმების შემუშავებისათვის და მუნიციპალიტეტებში არსებული სიტუაციის სრულყოფილი სურათის მიღებისათვის იყო საჭირო. სოციოლოგიურ გამოკითხვაში სულ მონაწილეობა მიიღო 5 150  რესპონდენტმა. მათ შორის:
ხულოს მუნიციპალიტეტში გამოკითხული იქნა – 940 რესპონდენტი;
შუახევის მუნიციპალიტეტში – 620;
ქედაში – 590;
ხელვაჩაურში  – 1480, ხოლო
ქობულეთის მუნიციპალიტეტში – 1520 რესპონდენტი.
სოციოლოგიური კვლევის დროს გათვალისწინებული იყო მოსახლეობის სქესი, ასაკი, განათლება, საქმიანობის სფერო და სოციალური სტატუსი.
დასაქმების და ინფრასტრუქტურული პრობლემები, სპეციალისტების გადამზადება, სკოლამდელი და ზოგადსაგანმანათლებლო, კულტურული, სამედიცინო, საყოფაცხოვრებო დაწსებულებების პრობლემატიკა, სასოფლო–სამეურნეო დარგების განვითარების პრობლემა, ბიზნესის, ტურიზმის, სამომხმარებლო კრედიტების და სხვა პრობლემათა კვლევა და პრიორიტეტიზაცია, აგრეთვე მოსახლეობის მიერ დასახელებული პრობლემების გადაჭრის გზები – ეს იმ საკითხთა მცირეოდენი ჩამონათვალია, რომლებზეც პასუხის გაცემა მოუწიათ სამიზნე მუნიციპალიტეტებში მცხოვრებ მოსახლეობას.
გამოკითხვის შედარებითი და სტატისტიკური ანალიზები შეგიძლიათ იხილოთ ჩანართში „ინტელექტი“ ან ჩვენს ვებ–გვერდზე.

The Process of Interviewing People at Municipalities is Completed -  2011-02-21
In the limits of the project "Enhancing the Capacities of local self-governments for long-term sustainable development in the region of Adjara" the Young Scientists Union "Intellect" the sociological research of five municipalities of Adjara has completed, which was necessary for working out strategic plans of social and economic development and for having complete information about the existing situation in municipalities. In sociological research 5 150 respondents participated including:
In khulo municipality 940 respondents were interviewed;
In Shuakhevi Municipality – 620
In Keda Municipality – 590;
In Khelvachauri Municipality – 1480
In Kobuleti Municipality – 1520 respondents
During the sociological research the sex, age, education, social status and field of action were foreseen.
The research and prioritization of the following problems: employment and infrastructure, training the specialists, pre-school, cultural, medical and every-day life and general educational establishments, also the agricultural development, business, tourism, consumers’ credits etc. as well as the ways of solving problems listed by the population – this is a small list of the questions at which the population of target municipalities had to answer.
The comparative and statistical analysis of the research can be seen in insert "Intellect" and on our web-page.