"ინტელექტმა" რაჭველ ფერმერებს უმასპინძლა -  2012-01-27
23–25 იანვარს ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირი "ინტელექტი" არასამთავრობო ორგანიზაცია "აფხაზინტერკონტს" და რაჭველ ფერმერებს  მასპინძლობდა.  პროექტი  "სოფლის განვითარება რაჭა-ლეჩხუმში"  რომლის ფარგლებშიც შედგა აღნიშნული ვიზიტი,  მთელი საქართველოს მასშტაბით ფერმერთა გამოცდილების გაზიარებას ისახავდა მიზნად.
რაჭველმა ფერმერებმა აგრო ტურის ფარგლებში აჭარაში რამოდენიმე წარმატებული მეურნობის გაცნობა  მოასწრეს: ისინი ქედაში, სოფელ ოქტომბერში მეთევზეობის მეურნეობა "აკავრეთას" ეწვივნენ, ხელვაჩაურში, სოფელ ახალშენში მეფრინველეობის ფერმას "დიადემა", ბათუმში რძის გადამამუშავებელი მინი საწარმო "თეთრობი" მოინახულეს, ხოლო ქობულეთშო, სოფელ კვირიკეში მეფუტკრეობის კერძო მეურნეობა.
როგორც პროექტის ერთ–ერთმა ორგანიზატორმა და ორგანიზაცია "აფხაზინტერკონტის" პრესმენმა, სერგო წურწუმიამ ჩვენთან საუბარში აღნიშნა, რაჭველი ფერმერბი ძალიან კმაყოფილები არიან: "ჩვენ აჭარაში რამოდენიმე მეურნეობა მოვინახულეთ, რომლებიც ძალიან წარმატებულები არიან თავიანთ სფეროებში. პროექტის ფარგლებში საქართველოს ყველა რეგიონში გვქონდა მსგავსი ვიზიტები, სადაც  მოვინახულეთ მეცხოველეობის, მეფრინველეობის, მეკარტოფილეობის, მეფუტკრეობი, მეთევზეობის და კიდევ ბევრი სხვა ფერმერული მეურნეობები, ფერმერბი კმაყოფილები არიან და ცდილობენ საკუთარ ფერმებშიც გამოიყენონ ადგილებზე ნანახი წარმატებული ხერხები და მეთოდები".
სტუმრად მყოფმა ფერმერებმა მიღებული შთაბეჭდილებებით  კმაყოფილება არ დამალეს. გამოცდილება, რომელიც აჭარელმა აგრომეწარმეებმა გაუზიარეს მათთვის ძალიან საინტერესო აღმოჩნდა.  სხვათაშორის, სტუმრების უმრავლესობა აჭარას პირველად ეწვია და ტურის მომხიბვლელობა, საქმიანი გამოცდილების გაცვლასთან ერთად, კულტურული პროგრამის ფარგლებში კიდევ უფრო გაიზარდა.
ითქვა, რომ პროექტი გაგრძელდება და ანალოგიური მიზნებით უახლოეს მომავალში კვლავ შედგება უფრო ფართო მასშტაბიანი ვიზიტი.

On January 23-25, Young Scientists Union "Intellect" hosted none-governmental Organization Abkhazintercont and farmers from Racha. The meeting taking place in the limits of the project "Village Development in Racha-Lechkhumi" aimed sharing experience of farmers around Georgia.
Farmers from Racha visited some farms developing successfully in the limits of Agro-Tour. In Particular: They visited fishery farm "Akavreta" in Village Oktomberi, poultry farm "Diadema" in village Akhalsheni, factory of dairy products "Tetrobi" in Batumi and in Kobuleti beekeeping private household in village Kvirike. As one of the project organizers and Pressman of Abkhazintercont – Sergo Tsurtsumia declared visitors from Racha are very satisfied with the visit: "In Adjara we visited various farms which are quiet successful in their specific fields. In the limits of the mentioned project we have been in all parts of Georgia where we visited, fishery farm, poultry farm, farm of dairy products, farm of potatoes etc. Farmers are very happy with the visit and they try to use experience, methods and mechanisms gained during their visit."
The visitors expressed their satisfaction because of received impressions. The experience and knowledge shared by Adjarian Agro-manufacturers was interesting for the visitors from Racha. By the way the majority of visitors firstly visited Adjara and the tour was interesting for the visitors not only from the business aspect but cultural one as well.
The tour members expressed their wish to continue the project and organize similar broad-scale visits in nearest future for the similar aims.